Sort by:
1416 products
1416 products
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 298g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 5mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Tsuchime Soft Iron Clad |
| HRC: | ~62 |
| Handle: | Octagon Wenge W/Black Horn |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 143mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Height @ Heel: | 27mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.3mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Tsuchime Stainless Clad |
| Handle Material: |
Dyed Maple Octagon |
| HRC: |
∼62 |
Specifications
| Style: | Butchery Cleaver |
| Blade Length: | 182mm |
| Overall Length: | 318mm |
| Weight: | 569g |
| Blade Height @ Heel: | 86mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness : | 3.4mm |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 363mm |
| Weight: | 196g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: |
Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 306mm |
| Weight: | 156g |
| Blade Height: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 140mm |
| Overall Length: | 265mm |
| Height @ Heel: | 30mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Hatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus 2 Knife Set - Persimmon
Hatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus 2 Knife Set - Persimmon
Hatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Maple Turquoise
$306.00 USD
Unit price perHatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Maple Turquoise
$306.00 USD
Unit price perHatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Persimmon
$306.00 USD
Unit price perHatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Persimmon
$306.00 USD
Unit price perChef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
