Hatsukokoro
Sort by:
235 products
235 products
Specifications
| Style: | Kiritsuke Yanagiba |
| Blade Length: | 327mm |
| Overall Length: | 480mm |
| Weight: | 326g |
| Blade Height @ Heel: | 40mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4.4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3.3mm |
| Blade Material: | White 2 Core, Stainless Kurouchi Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Sakimaru Yanagiba |
| Blade Length: | 324mm |
| Overall Length: | 473mm |
| Weight: | 336g |
| Blade Height @ Heel: | 53mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3.8mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | White 2 Core, Soft Iron Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle: | Octagon Dyed Maple w/White Spacer |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Magnetic Strip
| Style: | Paring 80mm, Petty 120mm & Santoku 165mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Kurouchi w/Iron Clad |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Paring |
| Blade Length: | 84mm |
| Overall Length: | 210mm |
| Weight: | 56g |
| Blade Height @ Heel: | 26mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.5mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 130mm |
| Overall Length: | 260mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Height @ Heel: | 31mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 154g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
Specifications
| Artisan: | Yoshihiro Yauji |
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 168mm |
| Overall Length: | 317mm |
| Weight: | 272g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 6.3mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 2.2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Iron Damascus Clad |
| Handle: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 370mm |
| Weight: | 255g |
| Blade Height @ Heel: | 53mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7mm (thicc) |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | 63-64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 410mm |
| Weight: | 301g |
| Blade Height @ Heel: | 56mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Hatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Bunka 180mm - Dark Maple
$613.00 USD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Bunka 180mm - Dark Maple
$613.00 USD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Gyuto 210mm - Dark Maple
$613.00 USD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Gyuto 210mm - Dark Maple
$613.00 USD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Gyuto 240mm - Dark Maple
$657.00 USD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Gyuto 240mm - Dark Maple
$657.00 USD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Kiritsuke Gyuto 210 - Dark Maple
$642.00 USD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Kiritsuke Gyuto 210 - Dark Maple
$642.00 USD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Kiritsuke Gyuto 240mm - Dark Maple
$679.00 USD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Kiritsuke Gyuto 240mm - Dark Maple
$679.00 USD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Santoku 180mm - Carbon Fibre
$613.00 USD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Santoku 180mm - Carbon Fibre
$613.00 USD
Unit price per170mm SLD Core, Stainless Clad, Copper Damascus Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 181g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.3mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Clad, Copper Damascus |
| Handle: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 193g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.9mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.8mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Clad, Copper Damascus |
| Handle: | Octagon Ebony |
Hatsukokoro Yorokobi SLD Kurouchi Damascus Kiritsuke 240mm - Carbon Fibre
$480.00 USD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi SLD Kurouchi Damascus Kiritsuke 240mm - Carbon Fibre
$480.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 375mm |
| Weight: | 247g |
| Blade Height @ Heel: | 52mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.8mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Clad, Copper Damascus |
| Handle: | Octagon Ebony |
Nakagawa Satoshi (Hatsukokoro) Blue 1 Damascus Petty 150mm - African Blackwood
$425.00 USD
Unit price perNakagawa Satoshi (Hatsukokoro) Blue 1 Damascus Petty 150mm - African Blackwood
$425.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 260mm |
| Weight: | 88g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Soft Iron Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon African Blackwood, Blonde Buffalo Horn |
| HRC: | ~64 |
Nakagawa Satoshi (Hatsukokoro) Blue 1 Damascus Petty 150mm - Double Blonde
$425.00 USD
Unit price perNakagawa Satoshi (Hatsukokoro) Blue 1 Damascus Petty 150mm - Double Blonde
$425.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 145mm |
| Overall Length: | 260mm |
| Weight: | 85g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Soft Iron Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Double Blonde |
| HRC: | ~64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.5mm |
| Weight: | 206g |
| Blade Material: | Blue 2 Nashiji w/Soft Iron Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼62-63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 233mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 4.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 251g |
| Blade Material: | Blue 2 Nashiji w/Soft Iron Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼62-63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
