Sort by:
The Chef's Edge range of stones was designed around a blend of performance, price, and longevity. The 1000 grit are an extra thickness, fast-cutting stone with excellent feedback and a slow wear rate. A little softer than the Kuromaku from Shapton.
205mm x 76mm x 26mm
770g
Accessories Information
Porter Large Double-Sided Strop, the essential last step of deburring the edge of your knife to ensure maximum sharpness.
– Dual Sided Leather
– Shaped handle for ease of use
– Green Compound included
– 330mm Leather Length
– Tapered end
Accessories Information
Porter Small Double-Sided Strop, the essential last step of deburring the edge of your knife to ensure maximum sharpness.
– Dual Sided Leather
– Shaped handle for ease of use
– Green Compound included
– 180mm Leather Length
The Chef's Edge range of stones was designed around a blend of performance, price, and longevity. The 1000 grit are an extra thickness, fast-cutting stone with excellent feedback and a slow wear rate. A little softer than the Kuromaku from Shapton.
210mm x 75mm x 29mm
982g
165mm SG2 Powdered Stainless Steel Bunka Knife
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 164gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
Specifications
| Style: | Butchery Cleaver |
| Blade Length: | 205mm |
| Overall Length: | 342mm |
| Weight: | 686g |
| Blade Height @ Heel: | 91mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness : | 3.5mm |
Specifications
| Style: | Small Santoku |
| Blade Length: | 143mm |
| Weight: | 61g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Weight: | 135g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 179gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
