Sort by:
117 products
117 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 355mm |
| Weight: | 150g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-gyuto-210mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 355mm |
| Weight: | 150g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-gyuto-210mm-carbon-fibre');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 400mm |
| Weight: | 180g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-gyuto-240mm');
});">
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-kiritsuke-240mm-ebony');
});">
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple w/White Spacer |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-kiritsuke-240mm-maple');
});">
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 164mm |
| Overall Length: | 313mm |
| Weight: | 168g |
| Blade Height @ Heel: | 52mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-nakiri-165mm');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Weight: | 74g |
| Blade Height @ Heel: | 28mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-petty-135mm');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 280mm |
| Weight: | 78g |
| Blade Height @ Heel: | 28mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-petty-150mm-ebony-1');
});">
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: |
240mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Weight: | 134g |
| Blade Height @ Heel: | 35mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-sujihiki-240');
});">
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 272mm |
| Overall Length: | 421mm |
| Weight: | 157g |
| Blade Height @ Heel: | 37mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825278158__product-grid', '/products/tsunehisa-ginsan-nashiji-sujihiki-270');
});">
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
