Sort by:
80 products
80 products
Specifications
*Available to Australian customers only*
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, Edge Guards, and Tan Habitat 6pc Knife Roll
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 210mm & 150mm |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| Steel: | AUS10 Stainless Steel |
| HRC: | 59 |
Specifications
Bundle contains Bunka 200mm, Petty 120m, Edge Guards, Honing Rod & Porter 3 Pocket Knife Bag
| Style: | Bunka 200mm & Petty 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
Specifications
Bundle contains Gyuto 210mm, Petty 120m, Edge Guards, Honing Rod & Porter 3 Pocket Knife Bag
| Style: | Gyuto 210mm & Petty 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip & Blade Guards
| Style: | Petty 135mm & Santoku 165mm |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| Steel: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| HRC: | ~61 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, Edge Guards, and Habitat 6pc Knife Roll
| Style: | Petty 150mm & Gyuto 210mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Pre-etched w/Iron Damascus Clad |
| HRC: | ~63 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Magnetic Strip
| Style: | Petty 150mm & Gyuto 210mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Pre-etched w/Iron Damascus Clad |
| HRC: | ~63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
