Sort by:
552 products
552 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 220mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 190g |
| Blade Height: | 45mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.4mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | White 2 Core Stainless Clad, (Reactive, Read More) |
| Handle Material: | Octagon Dark Maple |
| HRC: | ~61-62 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 245mm |
| Overall Length: | 400mm |
| Weight: | 228g |
| Blade Height: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.1mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.4mm |
| Blade Material: | White 2 Core Stainless Clad, (Reactive, Read More) |
| Handle Material: | Octagon Dark Maple |
| HRC: | ~61-62 |
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Tsuchime Gyuto 210mm - Ebony & White Horn
$407.00 USD
Unit price perMutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Tsuchime Gyuto 210mm - Ebony & White Horn
$407.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 176g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | ~61-62 |
| Handle Material: |
Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Weight: | 220g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | ~61-62 |
| Handle Material: |
Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 143g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon African Blackwood w/Blonde Buffalo |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 143g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon African Blackwood w/Blonde Buffalo |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 147g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: |
Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 205mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Weight: | 158g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple w/White Spacer |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 194g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon African Blackwood w/Blonde Buffalo |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 194g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Double Blonde |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 194g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 235mm |
| Overall Length: | 378mm |
| Weight: | 191g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Kasumi Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 205mm |
| Overall Length: | 362mm |
| Weight: | 220g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.7mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Soft Iron Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Snakewood w/Blonde |
| HRC: | ~64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 225mm |
| Overall Length: | 362mm |
| Weight: | 220g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.7mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Soft Iron Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Double Blonde |
| HRC: | ~64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 136g |
| Blade Height @ Heel: | 54mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Soft Iron Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ~64 |
Specifications
| Artisan: | Satoshi Nakagawa |
| Style: | Honyaki Gyuto |
| Blade Length: | 232mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Height @ Heel: | 44.5mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.5mm |
| Weight: | 189g |
| Blade Material: | White 2, Mt. Fuji Hamon, Mirror Finish Above Shinogi |
| Handle Material: | Traditional Urushi Lacquered Handle |
| HRC: | ~64 |
Nigara Hamono "Anmon" SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 240mm - Western Karin Handle
$768.00 USD
Unit price perNigara Hamono "Anmon" SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 240mm - Western Karin Handle
$768.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.5mm |
| Weight: | 206g |
| Blade Material: | Blue 2 Nashiji w/Soft Iron Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼62-63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 233mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 4.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 251g |
| Blade Material: | Blue 2 Nashiji w/Soft Iron Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼62-63 |
Nigara Hamono (Hatsukokoro) Blue 2 Nashiji Damascus Kiritsuke 240mm - Ebont
$430.00 USD
Unit price perNigara Hamono (Hatsukokoro) Blue 2 Nashiji Damascus Kiritsuke 240mm - Ebont
$430.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 232mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.2mm |
| Weight: | 251g |
| Blade Material: | Blue 2 Nashiji w/Soft Iron Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼62-63 |
Nigara Hamono Blue Super Tsuchime 2 Knife Set with Porter Knife Bag - Ebony
$566.00 USD
Unit price perNigara Hamono Blue Super Tsuchime 2 Knife Set with Porter Knife Bag - Ebony
$566.00 USD
Unit price perSpecifications
Bundle contains Gyuto 210mm, Petty 150m, Edge Guards, Honing Rod & Porter 3 Pocket Knife Bag
| Style: | Gyuto 210mm & Petty 150mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: |
Gyuto |
| Blade Length: | 197mm |
| Overall Length: | 342mm |
| Height @ Heel: | 49mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Weight: | 181g |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 230mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 216g |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
