Sort by:
552 products
552 products
Hatsukokoro Hinotori V-Toku 2 Rainbow Damascus Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$353.00 USD
Unit price perHatsukokoro Hinotori V-Toku 2 Rainbow Damascus Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$353.00 USD
Unit price perHatsukokoro Hinotori V-Toku 2 Rainbow Damascus Gyuto 240mm - Dark Carbon Fibre
$399.00 USD
Unit price perHatsukokoro Hinotori V-Toku 2 Rainbow Damascus Gyuto 240mm - Dark Carbon Fibre
$399.00 USD
Unit price perHatsukokoro Irodori Blue 2 Rainbow Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Dark Maple
$500.00 USD
Unit price perHatsukokoro Irodori Blue 2 Rainbow Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Dark Maple
$500.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | |
| Blade Length: | |
| Overall Length: | |
| Weight: | |
| Blade Height @ Heel: | |
| Bevel: | |
| Spine Thickness @ Heel: | |
| Spine Thickness @ Mid: | |
| Spine Thickness 1cm from tip: | |
| Blade Material: | |
| Handle Material: | |
| HRC: |
Hatsukokoro Irodori Blue 2 Rainbow Damascus Kiritsuke Gyuto 240mm - Dark Maple
$538.00 USD
Unit price perHatsukokoro Irodori Blue 2 Rainbow Damascus Kiritsuke Gyuto 240mm - Dark Maple
$538.00 USD
Unit price perHatsukokoro Itadaki Blue 2 + White 2 Coreless Kurouchi Tsuchime Gyuto 240mm
$992.00 USD
Unit price perHatsukokoro Itadaki Blue 2 + White 2 Coreless Kurouchi Tsuchime Gyuto 240mm
$992.00 USD
Unit price perHatsukokoro Itadaki Blue 2 + White 2 Coreless Kurouchi Tsuchime Kiritsuke Gyuto 240mm
$1,038.00 USD
Unit price perHatsukokoro Itadaki Blue 2 + White 2 Coreless Kurouchi Tsuchime Kiritsuke Gyuto 240mm
$1,038.00 USD
Unit price perHatsukokoro Kaijin Blue 2 Stainless Clad Kiritsuke Gyuto 210mm - Maple Turquoise
$184.00 USD
Unit price perHatsukokoro Kaijin Blue 2 Stainless Clad Kiritsuke Gyuto 210mm - Maple Turquoise
$184.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 180g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.8mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Kurouchi Iron Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle: | Octagon Bubinga |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 245mm |
| Overall Length: | 495mm |
| Weight: | 253g |
| Blade Height @ Heel: | 53mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.8mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Kuoruchi Iron Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle: | Octagon Bubinga |
Hatsukokoro Komorebi Blue 1 Damascus Gyuto 240 - B Grade - Black Friday 2025
$308.00 USD
Unit price perHatsukokoro Komorebi Blue 1 Damascus Gyuto 240 - B Grade - Black Friday 2025
$308.00 USD
Unit price perB-GRADE BLACK FRIDAY PROMOTION DETAILS
These pieces are classified as B-Grade stock from the supplier. All sales are final and no individual pieces can be selected. Your piece may contain one or more cosmetic issues, some examples are listed below:
- Missing Rear Stamp
-Incomplete Makers Mark
-Uneven Damascus Pattern
-Small surface pitting
We have included photos of these issues to the best of our ability.
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 410mm |
| Weight: | 250g |
| Blade Height @ Heel: | 55mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4.1mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.7mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Polished Damascus Iron Clad |
| Handle: | Octagon Ebony |
| HRC: | 63-64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 385mm |
| Weight: | 172g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.8mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core (Pre-etched), Soft Iron Kurouchi Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 216mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 217g |
| Blade Height @ Heel: | 53mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | White 2 Core, Stainless Kurouchi Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 216mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 217g |
| Blade Height @ Heel: | 53mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | White 2 Core, Stainless Kurouchi Clad |
| HRC: | 61-62 |
| Handle Material: | Octagon Maple |
Hatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Maple Turquoise
$320.00 USD
Unit price perHatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Maple Turquoise
$320.00 USD
Unit price perHatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Persimmon
$307.00 USD
Unit price perHatsukokoro Ryuhyo Kurozome SG2 Damascus Kiritsuke Gyuto 210mm - Persimmon
$307.00 USD
Unit price perChef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
