Suncraft
Sort by:
83 products
83 products
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 180mm |
| Weight: | 195g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
*Available to Australian customers only*
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, Edge Guards, and Black Habitat 6pc Knife Roll
| Style: | Paring 90mm, Petty 135mm, Bunka 165mm, Gyuto 210mm |
| Handle Material: | Pakkawood Western |
| Steel: | SG2 Powder Stainless Steel |
| HRC: | ~64 |
Knife Information
A classy, cleverly designed bread knife made by Suncraft in Japan. The 2 alternating types of serrations make for easy cutting of bread of all kinds. The deserving winner of the Good Design Awards for kitchenware.
| Style: | Bread Knife - Left handed |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 113g |
| Blade Material: | Stainless Steel |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
