Sort by:
552 products
552 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 229mm |
| Overall Length: | 343mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 206g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 185g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Yoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Stainless Clad Gyuto 240mm - Ebony
$481.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Stainless Clad Gyuto 240mm - Ebony
$481.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 203mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Height @ Heel: | 47mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 153g |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Tsuchime Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple w/Synthetic Turquoise |
| HRC: | ∼61 |
Specifications
| Style: |
Gyuto |
| Blade Length: | 200mm |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Blade Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Weight: | 175g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 185g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
Bundle contains Bunka 200mm, Petty 120m, Edge Guards, Honing Rod & Porter 3 Pocket Knife Bag
| Style: | Bunka 200mm & Petty 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
Specifications
Bundle contains Gyuto 210mm, Petty 120m, Edge Guards, Honing Rod & Porter 3 Pocket Knife Bag
| Style: | Gyuto 210mm & Petty 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
Yoshikane Hamono (Hatsukokoro) SKD Nashiji Stainless Clad Gyuto 210mm - Bubinga
$422.00 USD
Unit price perYoshikane Hamono (Hatsukokoro) SKD Nashiji Stainless Clad Gyuto 210mm - Bubinga
$422.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 148g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.6mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Mono Bubinga |
| HRC: | 63 |
Yoshikane Hamono (Hatsukokoro) SKD Nashiji Stainless Clad Gyuto 210mm - Ebony
$422.00 USD
Unit price perYoshikane Hamono (Hatsukokoro) SKD Nashiji Stainless Clad Gyuto 210mm - Ebony
$422.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 148g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.6mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Mono Ebony |
| HRC: | 63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
