Sort by:
286 products
286 products
Hatsukokoro Hinotori V-Toku 2 Rainbow Damascus Petty 150mm - Dark Carbon Fibre
$277.00 USD
Unit price perHatsukokoro Hinotori V-Toku 2 Rainbow Damascus Petty 150mm - Dark Carbon Fibre
$277.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 120mm |
| Overall Length: | 255mm |
| Weight: | 87g |
| Blade Height @ Heel: | 37mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.2mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Kurouchi Iron Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle: | Octagon Bubinga |
Specifications
| Style: | Honesuki |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 290mm |
| Weight: | 131g |
| Blade Height @ Heel: | 39mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.5mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.5mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core (Pre-etched), Soft Iron Kurouchi Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
Hatsukokoro Kumokage Blue 2 Kurouchi Damascus Honesuki 150mm - Ebony & Blonde
$184.00 USD
Unit price perHatsukokoro Kumokage Blue 2 Kurouchi Damascus Honesuki 150mm - Ebony & Blonde
$184.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Honesuki |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 290mm |
| Weight: | 131g |
| Blade Height @ Heel: | 39mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.5mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.5mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core (Pre-etched), Soft Iron Kurouchi Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
Specifications
| Style: | Paring |
| Blade Length: | 80mm |
| Overall Length: | 210mm |
| Weight: | 62g |
| Blade Height @ Heel: | 32mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.1mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core (Pre-etched), Soft Iron Kurouchi Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 280mm |
| Weight: | 90g |
| Blade Height @ Heel: | 34mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | |
| Blade Material: | Blue 2 Core (Pre-etched), Soft Iron Kurouchi Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| HRC: | 62 |
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 320mm |
| Weight: | 313g |
| Blade Height @ Heel: | 55mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 7mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Soft Iron Clad |
| HRC: | ~62 |
| Handle Material: | Octagon Wenge w/ Black Horn |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
