Sakai Kikumori
Sort by:
114 products
114 products
Hatsukokoro x Nakagawa White 3 Honyaki Mirror Finished Gyuto 210mm - Dark Maple
$1,221.00 USD
Unit price perHatsukokoro x Nakagawa White 3 Honyaki Mirror Finished Gyuto 210mm - Dark Maple
$1,221.00 USD
Unit price perHatsukokoro x Nakagawa White 3 Honyaki Mirror Finished Gyuto 210mm - Ebony & Blonde
$1,221.00 USD
Unit price perHatsukokoro x Nakagawa White 3 Honyaki Mirror Finished Gyuto 210mm - Ebony & Blonde
$1,221.00 USD
Unit price perSaya ONLY for CHOYO Kiritsuke Bunka 180mm. Please note that purchases of this saya for other knives will not be exchanged or refunded.
Saya specifically for CHOYO Kiritsuke Gyuto 240mm. Please note that purchases of this saya for other knives will not be exchanged or refunded.
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 220mm |
| Overall Length: | 365mm |
| Height @ Heel: | 50mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.4mm |
| Weight: | 183g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Octagon Dark Maple |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 342mm |
| Weight: | 119g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Blade Material: | Ginsan Core w/Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 265mm |
| Overall Length: | 410mm |
| Weight: | 176g |
| Blade Height @ Heel: | 33mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Blade Material: | Ginsan Core w/Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Artisan: | Satoshi Nakagawa |
| Style: | Honyaki Gyuto |
| Blade Length: | 232mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Height @ Heel: | 44.5mm |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.5mm |
| Weight: | 189g |
| Blade Material: | White 2, Mt. Fuji Hamon, Mirror Finish Above Shinogi |
| Handle Material: | Traditional Urushi Lacquered Handle |
| HRC: | ~64 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
