Search results
Sort by:
74 results
74 results
Search results
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 165g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Weight: | 90g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Paring |
| Blade Length: | 90mm |
| Weight: | 76gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 180mm |
| Weight: | 195g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Flexible Boning |
| Blade Length: | 170mm |
| Weight: | 120g |
| Blade Material: | Molybdenum Vanadium Stainless |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 130mm
Weight: 42g
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Mausoleum Wood and Blonde Buffalo Horn, and is suitable for Bunka/Nakiri blades. This double-blonde combination looks fantastic on any blade finish, dark or light.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 140mm
Weight: 55g
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Mausoleum Wood and Blonde Buffalo Horn, and is suitable for Gyuto 210mm blades. This double-blonde combination looks fantastic on any blade finish, dark or light.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 115mm
Weight: 28g
Chefs Edge will not accept responsibility if the wrong-sized handle is selected.
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Mausoleum Wood and Blonde Buffalo Horn, and is suitable for Petty blades. This double-blonde combination looks fantastic on any blade finish, dark or light.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
Specifications
*Available to Australian customers only*
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, Edge Guards, and Tan Habitat 6pc Knife Roll
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 210mm & 150mm |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| Steel: | AUS10 Stainless Steel |
| HRC: | 59 |
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 130mm
Weight: 54g
Chefs Edge will not accept responsibility if the wrong-sized handle is selected.
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Quince wood and a Blonde Horn collar.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
Saya ONLY for CHOYO 210mm Gyuto. Please note that purchases of this saya for other knives will not be exchanged or refunded.
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 125mm
Weight: 48g
Chefs Edge will not accept responsibility if the wrong-sized handle is selected.
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Quince wood and a Blonde Horn collar.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 115mm
Weight: 28g
Chefs Edge will not accept responsibility if the wrong-sized handle is selected.
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Quince wood and a Blonde Horn collar.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
Blog
The Patina Marks on Your New Knife
Blog
Blog
Caring for your Japanese Chef Knife
Blog
Gifting A Japanese Knife - Making the right choice
Blog
Is there a difference between Damascus steel and stainless steel?
Saya ONLY for CHOYO Kiritsuke Gyuto 210mm. Please note that purchases of this saya for other knives will not be exchanged or refunded.
Blog
Chef or Santoku? What's the difference?
