Search results
Sort by:
74 results
74 results
Search results
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 180mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 180mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 140mm
Weight: 64g
Chefs Edge will not accept responsibility if the wrong-sized handle is selected.
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Quince wood and a Blonde Horn collar.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 125mm
Weight: 45g
Chef's Edge will not accept responsibility if the wrong-sized handle is selected.
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from flecks of Carbon fibre encased in durable resin, with a synthetic spacer.
Specifications
*Available to Australian customers only*
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, Edge Guards, and Tan Habitat 6pc Knife Roll
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 210mm & 150mm |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| Steel: | AUS10 Stainless Steel |
| HRC: | 59 |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Weight: | 160g |
| Blade Length: | 168mm |
| Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Thickness @ 1cm From Tip: | 1.2mm |
| Blade Material: | Shirogami Carbon Steel Core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagonal Dark Maple |
| HRC: | 63 |
Tsunehisa White 2 Stainless Clad Tsuchime Bunka 165mm - Dark Carbon Fibre
$154.00 USD
Unit price perTsunehisa White 2 Stainless Clad Tsuchime Bunka 165mm - Dark Carbon Fibre
$154.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 149g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Snakewood |
| HRC: | ~61 |
Sakai Kikumori White 2 Kurouchi Kiritsuke Sujihiki 300mm - Maple Turquoise
$585.00 USD
Unit price perSakai Kikumori White 2 Kurouchi Kiritsuke Sujihiki 300mm - Maple Turquoise
$585.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | ~340mm |
| Weight: | ~140g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood |
| HRC: | ~63 |
165mm SKD Core, Stainless Nashiji Cladding Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 145g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Octagon Maple Turquoise |
| HRC: | 63 |
