Search results
Sort by:
78 results
78 results
Search results
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 125mm
Weight: 48g
Chefs Edge will not accept responsibility if the wrong-sized handle is selected.
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Quince wood and a Blonde Horn collar.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 115mm
Weight: 28g
Chef's Edge will not accept responsibility if the wrong-sized handle is selected.
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from flecks of Carbon fibre encased in durable resin, with a synthetic spacer.
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 130mm
Weight: 54g
Chefs Edge will not accept responsibility if the wrong-sized handle is selected.
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Quince wood and a Blonde Horn collar.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 130mm
Weight: 42g
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Mausoleum Wood and Blonde Buffalo Horn, and is suitable for Bunka/Nakiri blades. This double-blonde combination looks fantastic on any blade finish, dark or light.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 370mm |
| Weight: | 191g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.5mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Blue & White Steel Damascus, Acid Etched |
| Handle Material: | Octagon Magnolia w/ Blonde Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | ~62-63 |
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 115mm
Weight: 28g
Chefs Edge will not accept responsibility if the wrong-sized handle is selected.
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Mausoleum Wood and Blonde Buffalo Horn, and is suitable for Petty blades. This double-blonde combination looks fantastic on any blade finish, dark or light.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
Yoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Sujihiki 240mm - Dark Carbon Fibre
$493.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Sujihiki 240mm - Dark Carbon Fibre
$493.00 USD
Unit price perWe cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 115mm
Weight: 28g
Chefs Edge will not accept responsibility if the wrong-sized handle is selected.
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Quince wood and a Blonde Horn collar.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 180mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
*Available to Australian customers only*
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, Edge Guards, and Tan Habitat 6pc Knife Roll
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 210mm & 150mm |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| Steel: | AUS10 Stainless Steel |
| HRC: | 59 |
Tsunehisa White 2 Stainless Clad Tsuchime Bunka 165mm - Dark Carbon Fibre
$154.00 USD
Unit price perTsunehisa White 2 Stainless Clad Tsuchime Bunka 165mm - Dark Carbon Fibre
$154.00 USD
Unit price per*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 180mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
