Search results
Sort by:
78 results
78 results
Search results
Accessories Information
– Leather with carbon fibre weave lining
– Magnetic strip inside
– 28cm length, 5.7cm height
– Most suited to 27/30cm chef knives
Please note, carbon steel blades, when not oiled, can rust when stored in blade guards lined with felt. Please ensure to completely dry and oil your carbon steel knives before using the blade guard, and not to store them in felt guards for long periods of time.
*Logo may vary from item pictured*
Accessories Information
– Leather with carbon fibre weave lining
– Magnetic strip inside
– 16cm length, 3.2cm height
– Most suited to 12cm-15cm chef knives
Please note, carbon steel blades, when not oiled, can rust when stored in blade guards lined with felt. Please ensure to completely dry and oil your carbon steel knives before using the blade guard, and not to store them in felt guards for long periods of time.
*Logo may vary from item pictured*
165mm SKD Core, Stainless Nashiji Cladding Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 305mm |
| Weight: | 145g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Octagon Maple Turquoise |
| HRC: | 63 |
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | ~185grs |
| Blade Material: | Blue 2 Carbon Steel core + Soft Iron Tscuhime Kurouchi Finish |
| Handle Material: | Indian Rosewood & Honduran Rosewood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Weight: | 160g |
| Blade Length: | 168mm |
| Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Thickness @ 1cm From Tip: | 1.2mm |
| Blade Material: | Shirogami Carbon Steel Core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagonal Dark Maple |
| HRC: | 63 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Knife roll & Blade Guards
| Style: | Petty 135mm Santoku 165mm, Gyuto 210mm & Sujihiki 240mm |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| Steel: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| HRC: | ~61 |
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 140mm
Weight: 64g
Chefs Edge will not accept responsibility if the wrong-sized handle is selected.
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Quince wood and a Blonde Horn collar.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 125mm
Weight: 45g
Chef's Edge will not accept responsibility if the wrong-sized handle is selected.
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from flecks of Carbon fibre encased in durable resin, with a synthetic spacer.
Sakai Kikumori White 2 Kurouchi Kiritsuke Sujihiki 300mm - Maple Turquoise
$585.00 USD
Unit price perSakai Kikumori White 2 Kurouchi Kiritsuke Sujihiki 300mm - Maple Turquoise
$585.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 149g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Snakewood |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | ~340mm |
| Weight: | ~140g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2.3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Rosewood |
| HRC: | ~63 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Magnetic Strip
| Style: | Paring 80mm, Petty 120mm & Santoku 165mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Kurouchi w/Iron Clad |
| HRC: | ~63 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, Edge Guards, and Habitat 6 Pocket Knife Roll
| Style: | Petty 150mm, Gyuto 210mm & Kiritsuke Sujihiki 250mm |
| Handle Material: | Octagon Bubinga |
| Steel: | Blue 2 Pre-etched w/Iron Damascus Clad |
| HRC: | ~63 |
