Sort by:
1917 products
1917 products
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 125mm
Weight: 48g
Chefs Edge will not accept responsibility if the wrong-sized handle is selected.
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Quince wood and a Blonde Horn collar.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Boning |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 140g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
| Style: | Bread Knife |
| Blade Length: | 236mm |
| Overall Length: | 375mm |
| Weight: | 120g |
| Blade Height: | 26mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | SLD Stainless Steel |
| Handle Material: | Oval Walnut |
| HRC: | ~60 |
Product Information
A dripper that can brew coffee in a single pour. This dripper lacks internal ribbing, so paper filters stick to it as coffee flows down the star-shaped grooves to slowly brew. You can also remove the holder to place just the dripper on a stand to brew.
Colour: White
Width: 14.3 cm
Height: 9.5 cm
Diameter: 11.7 cm
Capacity: for 1-2 cups
Weight: 0.3kg
Material: Ceramic body & Polypropylene holder.
Full instructions: https://www.hario.com/product/VDMU-02_porcelain.pdf
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 315mm |
| Weight: | 298g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 5mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Tsuchime Soft Iron Clad |
| HRC: | ~62 |
| Handle: | Octagon Wenge W/Black Horn |
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 167mm |
| Overall Length: | 306mm |
| Weight: | 262g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7.4mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Oval Magnolia |
| HRC: | 62-63 |
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 130mm
Weight: 42g
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Mausoleum Wood and Blonde Buffalo Horn, and is suitable for Bunka/Nakiri blades. This double-blonde combination looks fantastic on any blade finish, dark or light.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Bunka 165mm - Dark Carbon Fibre
$472.00 USD
Unit price perHatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Bunka 165mm - Dark Carbon Fibre
$472.00 USD
Unit price perThese replacement blades are only compatible with the Suncraft Ever Peelers.
To reduce wastage the creators of the 'Ever Peeler' also made replaceable blades available so your peeler can be restored with a new blade if needed.
The 'Ever Peeler' took a lot of time and planning, after comparing over 200 types of peelers from around the world the final design was settled on. Completely made in Japan this peeler can not only peel potatoes and carrots but is able to shred cabbage too. Crafted to have the sharpest possible blade and also durability of this sharpness has resulted in a peeler of the highest quality.
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 115mm
Weight: 28g
Chef's Edge will not accept responsibility if the wrong-sized handle is selected.
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from flecks of Carbon fibre encased in durable resin, with a synthetic spacer.
We cannot fit these handles to any blades in our inventory for you, handle sales are individual only
Length: 140mm
Weight: 55g
Fancy up your kitchen knives with a custom handle! This stunning Octagon handle is crafted from Mausoleum Wood and Blonde Buffalo Horn, and is suitable for Gyuto 210mm blades. This double-blonde combination looks fantastic on any blade finish, dark or light.
Handles are made from natural timber and as such can vary in tone, grain, and general appearance. Some are lighter/darker than others.
Meet your new go-to for keeping your essential tools safe and close at hand. The Porter 3-Pocket Knife Bag is crafted from sturdy 1000D PVC, designed to handle the everyday demands of any kitchen. With a touch of buffalo leather trim, it brings a bit of timeless style wherever you go.
The three pockets provide just the right amount of space for your most-used knives and utensils, making it easy to stay organized whether you're heading to work or off to a culinary event. It’s all about keeping your gear secure, accessible, and ready for whatever’s next.
Features:
- Built from tough 1000D PVC for everyday use and easy to clean
- Buffalo leather trim adds a stylish touch
- Three pockets for your essential tools
- Perfectly portable for life on the move
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 180mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 363mm |
| Weight: | 196g |
| Blade Height @ Heel: | 48mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: |
Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
Ceramics Information
Microwave safe: No
Dishwasher safe: No
A dish with a glossy glaze. It looks like the sky, the sea, and the earth and forests. The colors are characteristic of nature. The dishes with glazes like creatures, with no two of the same color, are delightful dishes that look great when served. Unpretentious Even your everyday dishes may look wonderful.
Ceramics Information
Capacity: 320ml
Microwave safe: Yes upto 2 minutes
Dishwasher safe: No
A dish with a glossy glaze. It looks like the sky, the sea, and the earth and forests. The colors are characteristic of nature. The dishes with glazes like creatures, with no two of the same color, are delightful dishes that look great when served. Unpretentious Even your everyday dishes may look wonderful.
Ceramics Information
Microwave safe: Yes upto 2 minutes
Dishwasher safe: No
The straight-standing Tokusa-like cuts and the burnt edges give the dish a deep expression. The cuts, with their understated shape and subdued glaze, are perfect for everyday use, and are truly a beautiful piece of tableware. They will be your favorite tableware, whether you're eating or taking a break.
Ceramics Information
Capacity: 320ml
Microwave safe: Yes upto 2 minutes
Dishwasher safe: No
The straight-standing Tokusa-like cuts and the burnt edges give the dish a deep expression. The cuts, with their understated shape and subdued glaze, are perfect for everyday use, and are truly a beautiful piece of tableware. They will be your favorite tableware, whether you're eating or taking a break.
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
