Sort by:
400 products
400 products
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 120mm |
| Overall Length: | 233mm |
| Weight: | 83g |
| Blade Height @ Heel: | 26mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | AUS8 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
165mm VG10 Core Black Damascus Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 150g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Dark Carbon Fiber |
| HRC | 61 |
Specifications
*Available to Australian customers only*
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, Edge Guards, and Tan Habitat 6pc Knife Roll
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 210mm & 150mm |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| Steel: | AUS10 Stainless Steel |
| HRC: | 59 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 180mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 180mm |
| Weight: | 195g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
The GS Field Holder is designed to store three Shapton GlassStones neatly. When turned over, it can also be used as a sharpening base.
-
Dimensions: 253 x 80 x 53mm
- Weight: approx. 640g
If you asked: "Give me a stone that isn't too soft, isn't too hard, has great feedback, is splash and go, and has its own base but won't cost me an arm and a leg,", we're reaching for the Shapton Kuromaku every time.
Somewhat reminiscent of the Chosera (albeit with a slightly thinner stone), the Kuromaku are a splash and go dream. Softer than the Glass HR, harder than Suehiro Cerax, they represent excellent value.
Grit: #120 -> #320 -> #1000 -> #5000 -> #8000
Specifications
| Style: | Petty 135mm & Gyuto 210mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Iron Clad, Kurouchi Finish |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakkawood Bolster |
| HRC: | ~62 |
Chef's Edge Food Press
Our new V2 1.2kg Chef's Edge food press, designed for precision, even cooking, and optimal heat contact. Now with a silicon covered handle for better grip and heat protection. Perfect for pressing meats, vegetables, and sandwiches, this weight ensures a consistent sear while reducing cooking time.
Diameter: 138mm
Thickness: 15mm
Made from high-quality stainless steel.
Burger Smasher
Crafted from solid, heavy-duty stainless steel, this burger smasher delivers even pressure for great crust formation while the silicon handle keeps you in complete control. Ideal for burgers, sandwiches, and searing meats on cast iron or flat tops, it's a must-have tool for cooks who value precision and bold flavour. Durable, easy to clean, and built for everyday use in the kitchen or on the grill.
Diameter: 138mm
Thickness: 4mm
Weight: 600g
Made from high-quality stainless steel.
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Knife roll & Blade Guards
| Style: | Petty 135mm Santoku 165mm, Gyuto 210mm & Sujihiki 240mm |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| Steel: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| HRC: | ~61 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip & Blade Guards
| Style: | Petty 135mm & Santoku 165mm |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| Steel: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 240mm |
| Weight: | 70g |
| Blade Height @ Heel: | 28mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 1.1mm |
| Blade Material: | SG2 Powder Stainless Steel, Stainless Clad |
| Handle Material: |
Western Wine Red Pakka Wood |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 297mm |
| Weight: | 164g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Stainless Steel, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Western Black Pakka Wood |
| HRC: | ~60 |
Knife Information
Not much needs to be said that the lovers of Takeda Hamono don't know already. Legendary Blacksmith Shosui Takeda works with a small team in Niimi, Japan to craft his masterpieces. Their striking appearance is instantly recognisable, big, tall kurouchi blades, with a very low grind, super light weight, and exceptional performance that have now taken on a cult status among knife lovers around the world.
We have been extremely lucky to have snagged a few of these pieces for our customers.
Please note our order is being finalised, and a purchase of this product is expected to ship to you mid September. Specifications quoted below may vary very slightly due to the handmade nature of these knives.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Blade Height: | 56mm |
| Weight: | 120g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.4mm |
| Blade Material: | Blue Super Core w/stainless clad |
| Handle Material: | Octagon Stabilized Maple w/Black Pakka Bolster |
| HRC: | ~63-64 |
Specifications
| Style: | Sakimaru Sujihiki |
| Blade Length: | 400mm |
| Overall Length: | 540mm |
| Weight: | 526g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.5mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Diamond Damascus Clad |
| Handle Material: | Western Cow Horn |
| HRC: | ~64 |
Knife Information
Takeshi Saji has perhaps one of the widest ranges of blade finishes and stylistic creations of any blacksmith in Japan. He works with all Japanese Carbon Steels, as well as R2, VG10, and others. He crafts his own Damascus in Rainbow, Diamond, and Black Nickel finishes, and fits a wide range of handle types. He can truly do it all, and all at the ripe young age of 73. To this day he produces functional works of art out of the Takefu Knife Village in Japan, surrounded by other like-minded craftsman.
Best paired with a 15cm felt lined blade guard and a 1000/6000 whetstone
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 240mm |
| Weight: | 135g |
| Blade Height @ Heel: | 33mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | R2/SG2 Core, Diamond Damascus Clad |
| Handle Material: | Western Desert Ironwood |
| HRC: | ~64 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
