Sort by:
400 products
400 products
Specifications
Bundle contains Gyuto 240mm, Gyuto 210mm, Gyuto 180mm, Petty 120mm, Edge Guards, Yoshoku Whetstone & Honing Rod
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 240mm, 210mm, 180mm & 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 184g |
| Blade Height @ Heel: | 44mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: |
Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 197g |
| Blade Height @ Heel: | 44mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
Bundle contains Gyuto 240mm, Gyuto 210mm, Gyuto 180mm, Petty 120mm, Edge Guards, Yoshoku Whetstone, Honing Rod & Habitat Knife Roll
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 240mm, 210mm, 180mm & 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
Bundle contains Gyuto 240mm, Gyuto 210mm, Gyuto 180mm, Petty 150mm, Edge Guards, Yoshoku Whetstone, Honing Rod & Porter 5 Pocket PVC Knife Roll
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 240mm, 210mm, 180mm & 120mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 200mm & 135mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Tsuchime Stainless Clad |
| HRC: | 63 |
| Handle: | Western Black Pakka |
Specifications
*Bundle Includes 4 Piece Knife Tower & 2 Knives*
| Style: | Petty 135mm, Gyuto 210mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | Ginsan Core, Migaki Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Weight: | 74g |
| Blade Height @ Heel: | 28mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Ginsan Core, Nashiji Soft Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Oak |
| HRC: | 61 |
Specifications
*Bundle Includes 1000/3000 Grit Whetstone, Magnetic Strip, Guide, Edge Guards and Nagura*
| Style: | Gyuto, Santoku & Petty |
| Blade Length: | 210mm, 165 & 135mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG1 Stainless Steel |
| Handle Material: | Western Handle |
| HRC: | ~59 |
Yoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
Yoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
Yoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Sujihiki 240mm - Dark Carbon Fibre
$491.00 USD
Unit price perYoshikane (Hatsukokoro) White 2 Kurouchi Nashiji Sujihiki 240mm - Dark Carbon Fibre
$491.00 USD
Unit price perSpecifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 195g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | White 2 Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Maple |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 270mm |
| Overall Length: | 435mm |
| Weight: | g |
| Blade Height @ Heel: | 41mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.7mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Tsuchime Cladding |
| Handle Material: | Burnt Chestnut w/Buffalo Horn Bolster |
| HRC: | 63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
