Sakai Kikumori
Sort by:
114 products
114 products
166mm VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad Bunka Knife
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 166mm |
| Overall Length: | 308mm |
| Height @ Heel: | 47mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 140g |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
| HRC: | ~60 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 215mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 160g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 260mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Maple |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Cleaver |
| Blade Length: | 185mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 331g |
| Blade Height @ Heel: | 80mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.8mm |
| Blade Material: | White 2 Core, Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Cleaver |
| Blade Length: | 185mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 331g |
| Blade Height @ Heel: | 80mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.8mm |
| Blade Material: | White 2 Core, Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony w/Blonde |
| HRC: | ~63 |
Sakai Kikumori White 2 Kurouchi Kiritsuke Sujihiki 300mm - Maple Turquoise
$583.00 USD
Unit price perSakai Kikumori White 2 Kurouchi Kiritsuke Sujihiki 300mm - Maple Turquoise
$583.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 229mm |
| Overall Length: | 343mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 206g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
