Sort by:
400 products
400 products
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 248mm |
| Overall Length: | 400mm |
| Weight: | 153g |
| Blade Height @ Heel: | 34mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | SLD Core, Kurouchi Tsuchime Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut |
| HRC: | ~62-63 |
Ashi Hamono x Sakai Kikumori Swedish Stainless Gyuto 240mm - Ebony Turquoise
$315.00 USD
Unit price perAshi Hamono x Sakai Kikumori Swedish Stainless Gyuto 240mm - Ebony Turquoise
$315.00 USD
Unit price perMerch Information
Final stock available - this item will not be getting restocked
We got tired of seeing tacky knife shop merch, so we decided to do something a little different.
We teamed up with local design legend Adam Nielsen to create a Manga-inspired shirt design for Chefs Edge, featuring the beloved Kisuke Bunka.
Shirt Specs
Regular fit
Crew neck
Mid weight, 180 GSM, 28-singles
100% combed cotton (marles 15% viscose)
Neck ribbing, side seamed, shoulder to shoulder tape, double needle hems, preshrunk to minimise shrinkage
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 280mm |
| Weight: | 263g |
| Blade Height @ Heel: | 43mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 3.5mm |
| Blade Material: | AUS8 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
*Bundle Includes Santoku, 1000/3000 Grit Whetstone,
Nagura Stone and Sharpening Guide Clip
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 150mm |
| Weight: | 128g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.9mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core w/Iron Clad |
| Handle Material: | Chestnut w/Plastic Ferrule |
| HRC: | 61 |
This benchtop holder allows you to easily and safely store your knives on a magnetized pad whilst keeping your knives on display. *Knives not included*
Most suited for WA-handled knives, heavier handles may cause the knife to sit on an angle (e.g. western handle and full metal handle knives).
Knife pad size: 72mm wide at top x 100mm wide at base x 311mm high.
Total holder measurements: 143mm wide x 165mm deep x 350mm high.
The Maple Magnetic Knife Holder is a minimal and elegant knife display and storage solution for those who may not have room for bulky knife blocks that take up vital bench space.
– Maple timber construction
– Strong adhesive strips runs along entire back of holder, or hang with 2 screws
– Powerful Neodymium Magnets
– 40cm L x 2cm W x 6.5cm H
- Knives not included
Adhesive Strip installation information; ensure wall is level and free of oil or dirt prior to the use of adhesive strips. After adhering the wall holder is recommended to wait 24hrs before placing knives on.
*Chefs Edge is not liable for any damage caused to knives or property while using the magnetic holder*
Double thickness, heavy-duty canvas knife roll.
- Elastic loops
- 6 slots for knives/tools
- Steel rings
- Fits knives with an overall length of 430mm
- Pocket width 65mm
- Leather-lined pocket ends for extra durability
- To be used in conjunction with blade guards
- Unfolded measurements: 650mm tall x 590mm wide
Double thickness, heavy-duty canvas knife roll.
- Elastic loops
- 6 slots for knives/tools
- Steel rings
- Fits knives with an overall length of 430mm
- Pocket width 65mm
- Leather-lined pocket ends for extra durability
- To be used in conjunction with blade guards
- Unfolded measurements: 650mm tall x 590mm wide
A dripper made entirely of stainless steel with a double mesh filter in the dripper as two finely etched mesh filters overlap. The result is a coffee as if prepared with a paper filter, with a rich flavor and a touch of the natural oils coffee unique only to this metal filter.
Colour: Hairline Silver
Width: 14.8 cm
Height: 9.6 cm
Diameter: 12.3 cm
Capacity: for 1-4 cups
Weight: 0.1kg
Material: Stainless steel
Full instructions: https://global.hario.com/product/DMD.pdf
This compact coffee maker contains a dripper with an all stainless steel double mesh filter and a decanter-style server. The double-layer construction of the mesh filter is finished with delicately etched detailing. Savor coffee with the perfect balance of the crisp flavor of a paper filter drip and the robust oils obtained from a metal filter.
Colour: White
Width: 13.2 cm
Height: 16.4 cm
Diameter: 11.0 cm
Capacity: 400ml
Weight: 0.4kg
Material: Stainless steel dripper. Heatproof glass server. Silicone rubber band.
Full instructions: https://global.hario.com/product/S-GCM-40.pdf
Product Information
This drip kettle with a slim spout makes it easier to control the amount and speed of hot water being poured, making it useful when brewing a V60.
Colour: Matte Black
Width: 29.2 cm
Height: 14.7 cm
Diameter: 14.4 cm
Capacity: 800ml
Weight: 0.6kg
Material: Stainless steel body & lid. Phenol resin handle and knob of lid.
Full instructions: https://www.hario.com/product/VKB-120-MB.pdf
Product Information
Easy to pour, coffee drip kettle with a slim spout. This drip kettle with a slim spout makes it easier to control the amount and speed of hot water being poured, making it useful when brewing a V60.
Colour: Copper
Width: 29 cm
Height: 14.5 cm
Diameter: 12.6 cm
Capacity: 700ml
Weight: 0.6kg
Material: Copper body & lid. Natural Wood knob. Brass handle. Silicone rubber handle cover.
Full instructions: https://global.hario.com/product/VKBN-90CP.pdf
Product Information
The V60 is HARIO’s premier dripper. The V-shaped conical paper filter allows for a deep layer of ground coffee and ensures hot water flows to the top of the cone to fully extract the flavor of your beans.
Colour: Clear
Width: 14.6 cm
Height: 19.5 cm
Diameter: 12.0 cm
Capacity: 1-4 cups
Weight: 0.7kg
Material: Heatproof glass dripper and server. PCT resin dripper holder. Polypropylene resin measuring spoon
Full instructions: https://global.hario.com/product/S-VGBK-02.pdf
Product Information
This is the metal series V60 Dripper. This light yet durable metal dripper offers good thermal conductivity, which allows for a quick and efficient warm up during extraction.
Colour: Matte Black
Width: 14.5 cm
Height: 9.0 cm
Diameter: 12.0 cm
Capacity: for 1-4 cups
Weight: 0.2kg
Material: Stainless steel dripper. Silicone rubber matte black holder. Polypropylene measuring spoon.
Full instructions: https://global.hario.com/product/VDM-02.pdf
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
