Sort by:
400 products
400 products
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Ebony w/ Ebony Ferrule (White Ring)
$337.00 USD
Unit price perMutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Ebony w/ Ebony Ferrule (White Ring)
$337.00 USD
Unit price perMutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Rosewood / Black Horn
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Rosewood / Black Horn
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 167mm |
| Overall Length: | 306mm |
| Weight: | 262g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7.4mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Oval Magnolia |
| HRC: | 62-63 |
Yoshikane Hamono (Hatsukokoro) SKD Nashiji Stainless Clad Gyuto 210mm - Bubinga
$420.00 USD
Unit price perYoshikane Hamono (Hatsukokoro) SKD Nashiji Stainless Clad Gyuto 210mm - Bubinga
$420.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 148g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.6mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Mono Bubinga |
| HRC: | 63 |
Yoshikane Hamono (Hatsukokoro) SKD Nashiji Stainless Clad Gyuto 210mm - Ebony
$420.00 USD
Unit price perYoshikane Hamono (Hatsukokoro) SKD Nashiji Stainless Clad Gyuto 210mm - Ebony
$420.00 USD
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 360mm |
| Weight: | 148g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.6mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | SKD Core, Stainless Nashiji Cladding |
| Handle Material: | Mono Ebony |
| HRC: | 63 |
This is a generic blade guard and staff will pick the most suitable cover for the knife in your order from what sizes are in stock. If there is no knife in your order a random size will be selected. If you are after a specific size please order the blade guard product with the size in the name.
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 248mm |
| Overall Length: | 400mm |
| Weight: | 153g |
| Blade Height @ Heel: | 34mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | SLD Core, Kurouchi Tsuchime Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut |
| HRC: | ~62-63 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
