Sort by:
400 products
400 products
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 180mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
The final run of our V1, the 1.2kg food press, designed for precision, even cooking, and optimal heat contact. Perfect for pressing meats, vegetables, and sandwiches, this weight ensures a consistent sear while reducing cooking time.
V2 with silicon coated handle due December.
Diameter: 138mm
Thickness: 15mm
Made from high-quality stainless steel.
Yoshikazu Ikeda White 1 Honyaki Kachikaeshi Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$2,684.00 USD
Unit price perYoshikazu Ikeda White 1 Honyaki Kachikaeshi Gyuto 210mm - Dark Carbon Fibre
$2,684.00 USD
Unit price perNakagawa x Sakai Kikumori White 2 Mt Fuji Honyaki - 2 Knife Bundle
Nakagawa x Sakai Kikumori White 2 Mt Fuji Honyaki - 2 Knife Bundle
Produced by Tetsu Kasuya, Asia first winner of the World Brewers Cup in 2016. A mini drip kettle for easy drip brewing of a single cup. This kettle is only intended to hold hot water. It cannot be placed on heat sources such as a gas flame or induction cooktop.
Colour: Matte Black
Width: 16.5 cm
Height: 10 cm
Diameter: 9 cm
Capacity: 300ml
Weight: 0.3kg
Material: Stainless steel
Full instructions: https://www.hario.com/product/KDK-300.pdf
Hatsukokoro Kujaku V-Toku 2 Rainbow Damascus Petty 150mm - Sandalwood
Hatsukokoro Kujaku V-Toku 2 Rainbow Damascus Petty 150mm - Sandalwood
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 160mm |
| Overall Length: | 297mm |
| Weight: | 180g |
| Blade Height: | 46mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 4mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 2mm |
| Blade Material: | SLD Stainless Steel |
| Handle Material: | Ambidextrous Walnut Hybrid |
| HRC: | ~60 |
Specifications
| Style: | Boning |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 300mm |
| Weight: | 161g |
| Blade Height @ Heel: | 38mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Rosewood / Ebony Ferrule
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Rosewood / Ebony Ferrule
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Rosewood / Ebony Ferrule (White Ring)
Mutsumi Hinoura Ajikataya White 2 Gyuto 210mm - Rosewood / Ebony Ferrule (White Ring)
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 235mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Weight: | 143g |
| Blade Height @ Heel: | 33mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Blade Material: | Ginsan Core w/Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | ~61 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
